onycholiza

 Onycholiza to odmiennie odstający paznokieć. Etiologie odwarstwiania się płytki paznokciowej od łożyska potrafią być rozmaite: od tradycyjnych urazów, przez choroby po poważne choroby skóry oraz całego organizmu czy chorobę wrodzoną. Onycholiza może również zdarzyć się w ciąży. Onycholiza czyli odstający paznokieć przytrafia się choć raz w życiu części osób, zwykle stłuczeniu lub uderzeniu paznokcia. Po określonym czasie od urazu zauważamy, iż paznokieć zmienia kolor oraz zaczyna odstawać. Potocznie mówi się, iż „paznokieć schodzi”. Uszkodzona płytka paznokciowa odwarstwia się od łożyska czyli bogato ukrwionej tkanki znajdującej się pod nią. Paznokieć staje się biały czy żółtawy. Pomiędzy płytkę i łożysko wchodzi powietrze, złuszczona keratyna oraz zanieczyszczenia. Różowe tło prześwitujące przez zdrowe paznokcie zaprzestaje być widoczne.

Onycholiza – co to?

Onycholizą określamy oderwanie się płytki paznokciowej od łożyska w części dystalnej czy bocznej. Zmiany zazwyczaj zaczynają się na końcu jednego czy paru paznokci oraz pomagają aż do 1/3 paznokcia. Odwarstwieniu wtóruje strata normalnego, różowego zabarwienia paznokcia wynikającego z prześwitywania naczyń włosowatych. Separacji odbywa się powoli oraz zwykle jest bezbolesna. Ból może pojawić się w wypadku dalszego rozciągania pod wpływem powtarzającego się urazu czy dodatkowej czynnej choroby.

czym jest onycholizą i jak sobie z tym poradzić

Po czym poznać, iż mamy do czynienia z onycholizą?

Paznokcie mają zwykle lekko różowy odcień. Gdy wskutek urazu czy z różnej etiologii dojdzie do odwarstwienia płytki, zmienia ona ton na biały czy żółty. Zwykliśmy nazywać to „schodzeniem paznokcia”. Wolna przestrzeń między płytką a łożyskiem staje się niebezpiecznym miejscem, gdzie trafiają złuszczony naskórek, zarazki, grzyby oraz zanieczyszczenia. Może dojść do wtórnego zakażenia, co doprowadza do przebarwienia paznokcia na kolor czarny czy brązowy.

Onycholiza a urazy

Do onycholizy czyli odwarstwienia płytki paznokciowej dochodzi nie tylko ze względu na uderzenia. Niezwykle powszechnie etiologią jest niewłaściwie wykonany manicure: za krótko obcięty czy opiłowany paznokieć, płytka podważona pilniczkiem czy dłutkiem, gdy chcemy zbyt szybko usunąć zanieczyszczenia spod paznokcia. Zdarza się także, iż przy przedłużaniu paznokcia metodą akrylową, manicurzystka nałoży zbyt gorącą masę oraz to prowadzi do odwarstwienia płytki. Onycholizą czasem kończą się próby używania paznokci do odkręcania śrubek, podważania lub rozłupywania. Takie prace nadrywają płytkę. Również kobiety o niezwykle długich paznokciach u rąk, którymi uderzają w twarde powierzchnie wykonując normalne prace, potrafią narzekać na onycholizę. Odwarstwianie płytki ze względu na urazu dotyka również paznokci u stóp. Przede wszystkim, jeśli są zbyt długie oraz przez to narażone na trwały nacisk w bucie czy gdy nosimy za małe, niewygodne obuwie nawet przy odpowiednio obciętych paznokciach. Urazy paznokci wywołują również buty na wysokim obcasie, w jakich na palcach spoczywa cały ciężar ciała. Do urazów paznokci wywołujących odwarstwianie dochodzi również przy uprawianiu pewnych sportów: biegów długodystansowych, które narażają paznokcie na ciągłe drażnienie i gier zespołowych oraz tenisa, w jakich z kolei mogą je niszczyć duże zmiany kierunku ruchu.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]