Pole dance kojarzony jest z klubami nocnymi. To nic innego jak taniec na rurze. Na szczęście, w praktyce jest świetny trening, wzmacniający ciało.

Nie chodzi przecież o to, aby taniec na rurze był wulgarny. Fakt, że kojarzony jest z klubami ze striptizem. Często bardzo mylnie. Ofertę pole dance ma wiele klubów fitness. Jest to popularna forma wyrzeźbienia sylwetki i wzmocnienia właściwie wszystkich partii ciała.

Historia tańca pole dance

Prawdą jest, że wywodzi się on bezpośrednio z tańca erotycznego. Koniecznie trzeba podkreślić, że taki taniec pozbawiony jest zabarwienia erotycznego. Tutaj jest to zdecydowanie pochodna gimnastyki i sztuki cyrkowej. Właśnie, dlatego wykorzystuje się tutaj wiele elementów, figur z gimnastyki, akrobatyki, baletu oraz fitness. Ciekawostką jest to, że rozwój pole dance jest na tyle dynamiczny, że w tej dziedzinie sportu rozgrywane są mistrzostwa krajowe, a także mistrzostwa świata. Tak, jak w przypadku innych sportów, – aby uprawiać pole dance nie musisz być zaraz zawodowcem. Wiele osób (nie tylko kobiet, ale również mężczyzn) uprawia ten sport dla ładnej sylwetki, wyrzeźbienia ciała i wzmocnienia mięśni. Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z pole dance – warto udać się do profesjonalnej szkoły, gdzie poznasz podstawowe figury i nauczysz się trików i sztuczek utrzymania na rurze. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Dopiero, kiedy wejdziesz na wyższy poziom – możesz zaopatrzyć się w rurę do pole dance i ćwiczyć w domowym zaciszu.

Do daje taniec na rurze?

Pole dance przyczynia się przede wszystkim do wzrostu siły, która generowana jest przez mięśnie. Poprawisz również wytrzymałość siłową, a nawet koordynację ruchową. Wiele figur wymaga jednak wysokiego poziomu gibkości. Pamiętaj o tym, zanim zapiszesz się na zajęcia. Oczywiście nie oznacza to, ż od razu będziesz musiała wykonywać skomplikowane akrobacje. Jednak gibkość jest ważna. Im bardziej zwinne ciało, tym lepiej. Nie musisz się martwić o nadmiernie rozbudowane ciało. W tym przypadku nie doczekasz się mięśni kulturysty, ponieważ ćwiczenia wykonywane są z obciążeniem własnego ciała. Pole dance pomaga przede wszystkim wysmuklić ciało, świetnie je ujędrnia i modeluje. To idealne ćwiczenia na mięśnie brzucha, ud, rąk, chociaż taki taniec sprawia, że właściwie wszystkie partie mięśni biorą czynny udział.

Pewne modyfikacje

W pole dance również istnieją pewne zmiany i rodzaje sportów. Niekiedy mamy do czynienia z aqua pole. Jest to taniec na rurze, która zanurzona jest w wodzie. Najczęściej jest to po prostu basen pływacki. Co więcej, spotkać się możemy również z tzw. street pole dance, czyli ulicznym tańcem na rurze. Tutaj do tego celu wykorzystuje się znaki, słupy i latarnie.

Dla początkujących

Dla osób, które zaczynają dopiero ćwiczyć pole dance – polecane są ćwiczenia pod okiem profesjonalisty, który ustali harmonogram ćwiczeń. Początkowo wykonuje się zazwyczaj ćwiczenia rozciągające. Musisz mieć przygotowane mięśnie do wysiłku. To sprawi, że Twoje ciało nie będzie przeciążone. Z czasem wprowadza się nowe elementy.

Artykuł powstał dzięki Eli instruktorce pole dance i go go. Szukasz instruktorki pole dance lub go go? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu!

[Głosów:2    Średnia:5/5]