Rozmowa kwalifikacyjna.

Poszukiwania pracy mogą być stresujące. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze chcemy zacząć zarabiać bo potrzebujemy gotówki, czujemy presję, jesteśmy zdenerwowani, że możemy nie otrzymać konkretnego stanowiska i nie mieć za co żyć. Są także inne powody. Można do nich zaliczyć obawa przed rozmową kwalifikacyjną, małe doświadczenie, stres związany z poznaniem nowych ludzi, obawa czy sobie poradzimy. Zanim jednak zostaniemy zatrudnieni czeka nas rozmowa, od której zależy czy konkretna firma zechce nas zatrudnić. Wybierając się na takie spotkanie możemy zastanawiać się jakie są najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? I czy będziemy potrafili na nie właściwie odpowiedzieć, tak by chciano zaoferować nam stanowisko. Ile przedsiębiorstw tyle sposobów rekrutacji. Jednak bez problemu można wskazać listę zapytań, które padają bardzo często. Wśród nich możemy wyróżnić podstawowe: dlaczego chce pani/ pan u nas pracować? Z jednej strony wydaje się być proste, jednak należy się dobrze zastanowić zanim udzielimy odpowiedzi. Pracodawca nie liczy przecież na stwierdzenie, że potrzebujemy pieniędzy. Oczekuje czegoś innego, że wskażemy konkretne powody dlaczego zainteresowaliśmy się właśnie tą firmą. Dobrze jest wcześniej zapoznać się z produktami bądź usługami oferowanymi przez przedsiębiorstwo, aby być przygotowanym na udzielenie odpowiedzi na podstawie tego, co wiemy. Niewątpliwie poszukując zatrudnienia i pracując już w jakiejś firmie natkniemy się na zapytanie: dlaczego chcemy zmienić pracę? I tutaj również należy przemyśleć odpowiedź. Nie warto mówić o tym jak nam tam źle, że ktoś nas denerwuje i wyciągać wszystkie wady, narzekać. Lepiej przygotować sobie odpowiedź, która nie będzie godziła w tą konkretną firmę. Musimy pokazać, że pomimo zmian jakich chcemy dokonać darzymy poprzedniego pracodawcę szacunkiem, nie chcemy opowiadać o nim źle innym. Będzie to wyglądało profesjonalnie.
Poza tymi dwoma podstawowymi pytaniami, które padają bardzo często powinniśmy być przygotowani na inne. Należą do nich np. takie, w których musimy wymienić swoje wady i zalety. Możemy również zostać poproszeni o opowiedzenie o tym, gdzie się widzimy za 5 lat, co będziemy robić, na jakim stanowisku.
Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej to podstawa. Nie musimy od razu uczyć się historii firmy ale dobrze jest zapoznać się z jej polityką, głównymi założeniami. Jest to przecież miejsce, gdzie chcemy podjąć zatrudnienie, dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej, by później nie czuć się rozczarowanym. Wiemy już jakie są najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, wystarczy teraz się do nich odpowiednio przygotować, by nie być zaskoczonym, gdy padną. Jeśli nie uda się nam otrzymać pracy, nie zrażajmy się tym, będą kolejne rekrutacje i następna możliwość dostania zatrudnienia. Wraz z upływem czasu nauczymy się odporności na stres, płynności wypowiedzi, znajdowania odpowiedzi na zaskakujące pytania. To wszystko zaowocuje lepszym zaprezentowaniem swojej osoby podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

www.batfinanse.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]