olej
fot: pixabay.com

W ostatnich kilu a może nawet kilkunastu latach, liczba samochodów na polskich drogach gwałtowanie się zwiększyła. Początek tego auto boomu,  to zapewne lata dziewięćdziesiąte, kiedy to nasz rodzimy rynek motoryzacyjny otworzył swoje bramy na zachodnie samochody używane. Od tego czasu coraz większa rzesza naszych rodaków zaczęła poważnie myśleć o kupnie własnych czterech kółek. We wcześniejszych latach taki zakup był zazwyczaj luksem na który mogły sobie pozwolić tylko rodziny z najwyższym statusem społecznym lub też osoby należące do ówczesnych elit rządzących. 

Zobacz też:http://sekundaminuta.pl/jak-wymienic-olej/

W obecnych latach zakup samochodu przestał być czymś wyjątkowym każda rodzina ma, co najmniej jedno auto a zazwyczaj dwa lub nawet trzy. Szczególnie jeżeli na wyposażeniu są samochody służbowe, służące do wykonywania obowiązków jak również samochody prywatne, do których trzeba spakować całą rodzinę na wyjazd. Ten wspomniany wysyp samochodów używanych zasilił również w głównej mierze rynek usług naprawczych. Z czasem  na każdym rogu ulicy zaczęły pojawiać się większe i mniejsze warsztaty oferujące zarówno drobne naprawy, poczynając na wymianie opon, czy też wspomnianej w tytule wymianie oleju. Również czasem ceny tych usług wcale nie spadły a co więcej uległy umocnieniu.

Co więc zrobić aby uchronić rodzinny budżet przed dodatkowy i to nie małym wydatkiem?

Można samodzielnie dokonywać części drobnych napraw serwisowych, szczególnie jeżeli jesteśmy posiadaczami używanego wozu. Jak się do tego zabrać, bo operacja taka może się wydawać poważna. 

Wymiana oleju krok po kroku

Na początek musimy sprawdzić czy kanał jaki posiadamy w garażu lub na zewnątrz pozwoli nam na bezpiecznie wczołganie się pod samochód. Jeżeli nie mamy sami na własnym warsztacie odpowiedniego miejsca aby wjechać autem i dokładnie obejrzeć je od spodu polecamy wynajęcie takiego miejsca lub poproszenie sąsiada, który może jest w posiadaniu kanału. Następnie musimy sprawdzić czy mamy odpowiedni zestaw kluczy najlepiej oczkowych. Warto sprawdzić czy mamy w zestawie klucz 17’.  W Kolejnym kroku przygotowujemy zbiornik do, którego trafi zużyty olej. Najlepiej niech to będzie 10 litowy zbiornik.  Ważne aby przed usunięciem startego oleju nieco rozgrzać silnik, sprawi to, że olej będzie miał płynną konsystencję. Następnie jeżeli już uporaliśmy się z odkręceniem zawora w dolnej części miski olejowej, spuszczamy całą jej zwartość do pustego pojemnika. Na koniec uzupełniamy olej tym zalecanym przez producenta auta.

Przeczytaj też: http://urodaporady.pl/jak-zrobic-ombre-w-domu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]