Sprzęt wędkarski

Wędkarstwo to nie tylko sport i sposób na spędzenie wolnego czasu – wędkarstwo to styl życia. Ze stwierdzeniem tym zgodzi się chyba każdy miłośnik połowu ryb. Cisza, spokój i piękno otaczającej nas natury sprawiają, że chwile spędzane z wędką w dłoni to odpoczynek, który dla wielu z nas nie ma sobie równych. Pamiętajmy jednak o tym, że jednym z podstawowych warunków efektywnego połowu jest odpowiedni sprzęt. Oprócz skuteczności, istotnym aspektem przy wyborze sprzętu do wędkowania jest komfort, jaki zapewnia swojemu właścicielowi.

Nie tylko dla początkujących wędkarzy

Na rynku istnieje szeroki wybór sprzętu do wędkowania, wśród których możemy znaleźć elementy bardzo specjalistyczne i pociągające za sobą duże wydatki. Podpowiadamy jednak, że początkującemu wędkarzowi  w zupełności wystarczy kilka podstawowych elementów, które wraz z rozwojem pasji łowienia ryb mogą być wzbogacane o nowe rozwiązania. Niezbędne na początek okażą się natomiast:

  • wędzisko
  • kołowrotek
  • żyłka
  • haczyk
  • spławik
  • obciążnik

Wędzisko – podstawa w ekwipunku miłośnika połowów

Wędzisko to nic innego jak kij, stanowiący fundament naszej wędki. Zapaleni wędkarze, którzy od kilku lat zajmują się łowieniem ryb, z pewnością pamiętają ciężkie i nieporęczne kije bambusowe. Dziś doczekały się one poważnej konkurencji w postaci lekkich, wygodnych wędzisk, które najczęściej wykonane są z:

  • Włókna szklanego – elastyczne i lekkie. Cechuje je dość duża wytrzymałość. Ich zaletą jest także dość niska cena.
  • Włókna węglowego – niezwykle wytrzymałe, a przy tym bardzo lekkie. Najnowsze modele wzmacniane są dodatkowo oplotami kewlarowymi, dzięki czemu uznawane są za niezniszczalne.

Wybierając wędkę warto zastanowić się również nad rodzajem składania. W tej kategorii wyróżniamy wędki:

  • Jednoczęściowe – ich największym atutem jest wytrzymałość – sprawdzają się nawet w wędkarstwie jerkingowym, charakteryzującym się rzutem ciężką przynętą. Nadają się do połowów z łódki i do wędkowania na wodach słonych. Minusem jest jednak problem w transporcie, zwłaszcza wówczas, kiedy korzystamy z transportu miejskiego.
  • Teleskopowe – składają się z rozsuwanych elementów schowanych jeden w drugim, dzięki czemu są bardzo poręczne. Nawet 8 metrowe modele nie stanowią problemu podczas transportu.
  • Segmentowe – składane z kilku części. Są nieco mniej poręczne niż ich teleskopowe konkurentki. Wyróżniają się natomiast lepszą akcją, przez co są cenione przez wielu profesjonalnych wędkarzy.

Wybierając rodzaj wędki należy także przyjrzeć się bliżej jej parametrom. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

  • Akcję – charakteryzuje zachowanie wędki podczas wyrzutu i holowania ryby. Wędki o akcji szczytowej wyróżniają się dużą precyzją ruchu, ale ze względu na łatwość zgubienia ryby podczas holowania nie są polecane początkującym wędkarzom. Dużo lepiej sprawdzają się w tej kwestii wędki o akcji parabolicznej lub półparabolicznej.
  • Ciężar wyrzutu – określa łączną masę obciążników i przynęty. Jeśli użyjemy lżejszego zestawu, wędka będzie sztywna, a rzuty nieprecyzyjne. Obciążnik i przynęta przekraczająca swoją masą dopuszczalny ciężar wyrzutu grozi natomiast zniszczeniem wędziska.
  • Długość – parametr istotny z punktu widzenia rodzaju uprawianego wędkarstwa. Dla nowicjuszy zaleca się wędki o długości 3-3,5 metra.
  • Wagę – wśród wędkarzy panuje przekonanie, że im wędka lżejsza, tym lepiej. Ręce mniej się męczą, a ryzyko wystąpienia uczucia drętwienia zostaje ograniczone do minimum.

Kołowrotek – na co zwrócić uwagę?

Po wyborze wędziska przychodzi czas na decyzję odnośnie rodzaju kołowrotka. Bez względu na to, że niektórzy wędkarze radzą sobie świetnie bez niego, dla początkujących miłośników połowów jest on niezbędnym elementem ekwipunku. Kołowrotki dzielą się na modele:

  • Z ruchomą szpulą – wyróżnia je wytrzymała konstrukcja i łatwość użytkowania. Najczęściej używane są w wędkarstwie muchowym i morskim.
  • Ze stałą szpulą – bardziej zaawansowane. Mają bardzo szerokie zastosowanie, nadają się do każdego rodzaju wędkarstwa.

Ważnym elementem każdego kołowrotka jest także hamulec, niezastąpiony podczas holowania ryby i zapobiegający zerwaniu się zdobyczy z wędki. Na rynku dostępne są warianty wyposażone w przedni hamulec ceniony za precyzję i łatwość regulacji. Doskonale sprawdza się podczas połowów małych i średnich ryb. Kołowrotki z tylnym hamulcem są z kolei niezastąpione dla wędkarzy łowiących duże okazy.

Żyłka – cienka, gruba, a może plecionka?

Początkujący wędkarze powinny również zwrócić uwagę na rodzaj żyłki w jaką wyposażona jest ich wędka. Nie zapominajmy, że jej grubość powinna być dostosowana do wielkości poławianych okazów. Najcieńsze dostępne na rynku żyłki mają grubość 0,06 mm i wytrzymują obciążenie do 0,5 kg. Najgrubsze żyłki wyróżniają się średnicą 0,5 mm i świetnie sprawdzają się do połowu dużych ryb. Większą wytrzymałością odznaczają się plecionki – w tym przypadku przy grubości 0,06 mm żyłka może wytrzymać nawet dziesięciokilogramowe obciążenie. Podpowiadamy, że żyłka może utrzymywać się na wodzie lub tonąć – wybór konkretnego rodzaju zależy od rodzaju uprawianego wędkarstwa. Pamiętajmy również, że żyłka powinna być miękka i elastyczna – sztywna będzie plątać się przez co znacznie utrudni wędkowanie.

[Głosów:15    Średnia:2.3/5]