Odżywki z HMB wydają się cieszyć coraz większą popularnością. Po takie preparaty sięgają przede wszystkim osoby uprawiające sporty siłowe, wytrzymałościowe oraz szybkościowe. Suplementy z HMB są również coraz chętniej przyjmowane przez kulturystów, którzy chcą skutecznie budować beztłuszczową masę mięśniową. Jak wiadomo, tempo przyrostu masy ciała oraz siły jest powiązane z różnymi czynnikami, między innymi z procesami o charakterze katabolicznym oraz anabolicznym.

Jedynie niektóre reakcje wspomagają przyrost masy i siły. By można było je aktywizować, z myślą o sportowcach tworzonych jest coraz więcej różnego rodzaju suplementów. Od pewnego czasu bardzo dużą popularnością cieszą się przede wszystkim odżywki zawierające w swoim składzie kwas HMB.

Co warto wiedzieć o HMB?

Kwas HMB jest kwasem tłuszczowym, który jest produkowany w ludzkim organizmie na skutek procesu związanego z katabolizmem białek z aminokwasów. Kwas HMB powstaje z leucyny, a więc z jednego z aminokwasów rozgałęzionych. Pod względem chemicznym substancja ta jest kwasem, który wykazuje silne zdolności anaboliczne. To właśnie dlatego suplementy powstające na bazie tego kwasu tłuszczowego przyczyniają się do zwiększania masy mięśniowej, siły, a także wydolności tlenowej.

Kwas HMB można odnaleźć w niektórych pokarmach, aczkolwiek ilość występującego w nich kwasu HMB jest bardzo niewielka. Największe ilości tego organicznego związku chemicznego można odnaleźć między innymi w kiszonce z kukurydzy, w niektórych rybach oraz w grejpfrutach.

Działanie kwasu HMB

Liczne badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, iż kwas HMB ma za zadanie przede wszystkim przeciwdziałanie rozpadowi białek zawartych w mięśniach. Do takich reakcji dochodzi na ogół w czasie wzmożonych treningów, a rozpad białek, jak wiadomo, uniemożliwia skuteczne zwiększanie beztłuszczowej masy ciała. Dlatego stosowanie suplementów zawierających w swoim składzie kwas HMB pomaga spowalniać rozpad białek, dzięki czemu można w krótkim czasie osiągnąć muskularną sylwetkę.

Kwas HMB ma ponadto działanie hamujące na wpływ niektórych enzymów w organizmie człowieka. Substancja ta bierze udział w stymulowaniu wydzielania takich hormonów, jak na przykład insulina, testosteron oraz hormon wzrostu. Wszystkie te hormony, według naukowców, mają bardzo duży wpływ na zachodzące procesy kataboliczne oraz anaboliczne.

Kwas tłuszczowy HMB jest dodatkowo związkiem, który pomaga organizmowi wykorzystywać tłuszczowe zapasy energetyczne. W ten sposób organizm jest niejako samoistnie skłaniany do redukowania zbędnej tkanki tłuszczowej i do szybszego regenerowania mięśni.

Dla kogo odżywki HMB?

Według naukowców po odżywki HMB powinny sięgać przede wszystkim te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Jak się bowiem okazuje, u takich osób kwas HMB przynosi najlepsze wyniki. Suplementy zawierające w swoim składzie kwas HMB można polecić między innymi osobom uprawiającym sporty siłowe, wytrzymałościowe oraz szybkościowe. Kwas HMB jest także związkiem przyczyniającym się do budowania beztłuszczowej masy ciała, więc z powodzeniem takie specyfiki mogą być przyjmowane również przez kulturystów, którzy chcą posiadać muskularną sylwetkę.

Kwas tłuszczowy HMB jednak nie tylko przyczynia się do przyrostu masy i ciała w stosunkowo krótkim czasie. Związek ten dodatkowo obniża próg bólu mięśniowego, dzięki czemu daną dyscyplinę można trenować jeszcze bardziej intensywnie oraz efektywnie.

Na rynku możemy znaleźć obecnie różne formy odżywek z kwasem HMB. Szczególnie popularne są suplementy w postaci płynnej, które przeznaczone są do rozpuszczania we wodzie. Można jednak zetknąć się także z odżywkami w formie sproszkowanej, a także w postaci kapsułek i tabletek. Tabletki na ogół wzbogacone są dodatkowo solą wapniową, która przyspiesza uwalnianie oraz wchłanianie kwasu HMB.

Odżywki z kwasem HMB polecane są ponadto dla wszystkich tych osób, które trenują sporty i chcą kontrolować swoją wagę. Można je polecić także sportowcom intensywnie ćwiczącym, którzy chcą przyspieszyć ogólną regenerację organizmu.

Jak stosować odżywki z HMB?

Zanim zdecydujemy się sięgnąć po jakąkolwiek odżywkę, bez względu na to, czy będzie to odżywka zawierająca w swoim składzie kwas HMB, kreatynę czy węglowodany, to zawsze wcześniej należy zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi właściwego przyjmowania takiego specyfiku.

Suplementy zawierające w swoim składzie kwas HMB można stosować kilka razy dziennie, aczkolwiek trzeba pamiętać, by nie przekraczać dziennej zalecanej dawki (według dietetyków powinna ona mieścić się pomiędzy trzema a sześcioma gramami suplementu). Odżywkę można przyjmować przed śniadaniem, przed treningiem, tuż po ćwiczeniach oraz przed snem. W dniach, których trenujemy można sięgnąć po suplement przed i po ćwiczeniach, natomiast w dniach bez treningów zaleca się dwie kapsułki w środku dnia.

Suplementów z HMB nie należy przyjmować w nadmiarze. Nadużywanie tego rodzaju specyfików może bowiem prowadzić do osłabienia oraz do pogorszenia ogólnej wydolności organizmu.

[Głosów:3    Średnia:5/5]