Amatorzy aktywności na świeżym powietrzu z pewnością zetknęli się z terminem TRX. Co oznacza ten tajemniczy skrót? Jest to nazwa własna (Total Resistance eXercise) sprzętu do ćwiczeń, którego konstrukcja opiera się na specjalnie zmontowanym zestawie regulowanych pasów. Jest to przyrząd lekki i bezproblemowy w przenoszeniu, co umożliwia jego użytkowanie praktycznie w każdym miejscu w domu lub poza nim.
Wygoda i funkcjonalność użytkowania taśm TRX
Taśmy TRX służą przede wszystkim do treningu z masą własnego ciała, który pozwala na równomierne rozbudowanie i wzmocnienie mięśni, nie obciążając przy tym stawów i kręgosłupa. Ćwiczenia w zawieszeniu były uważane przez jego twórcę za optymalną metodę treningową. Wytrzymałość i prostota pasów otwiera szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o warianty aktywności siłowej praktycznie w każdych warunkach. Wystarczy jeden koniec zamontować do stabilnego punktu. Pozostałe liny wyposażone w uchwyty zahaczamy o stopy lub trzymamy w rękach. Zawsze jednak utrzymujemy kontakt z podłożem. Taśmy TRX są świetną alternatywą dla drogich przyrządów, które możemy spotkać jedynie w klubach fitness i siłowniach. Wykonane są z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego polimeru. Dodatkowe elementy w zestawie oryginalnego produktu zwiększają funkcjonalność sprzętu. Mogą to być pasy przedłużające, mocowania do umiejscowienia pasów na drzwiach lub poręczne worki transportowe.
Ćwiczenia TRX praktycznie posiadają same zalety:
- Praca mięśni pokonuje siłę grawitacji oraz dźwiga ciężar ciała, co umożliwia równomiernie rozwijać mięśnie bez konieczności obciążania kręgosłupa i stawów dodatkowymi przyrządami.
- Trening poprawia efektywnie siłę, kondycję, równowagę, chroniąc przy tym przed urazami i przeciążeniem, zwłaszcza więzadła.
- Jednoczesna praca wielu grup mięśniowych. Zwłaszcza mięśni głębokich, odpowiadających za odpowiednią postawę oraz stabilizację.
- Łatwa kontrola poziomu trudności poszczególnych ćwiczeń.
- Mnóstwo wariantów ćwiczeń dla wszystkich partii mięśni – ok. 300.
Technika czyni mistrza
Trening TRX cieszy się dużą popularnością zwłaszcza ze względu na możliwość całościowego i intensywnego pobudzania mięśni. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za wyborem tej formy ćwiczeń jest możliwość wykonywania ich wszędzie tam, gdzie można pewnie zamontować taśmę. Oczywiście należy pamiętać o znaczeniu techniki, ponieważ aktywność wykonywana jest w dość niestabilnych pozycjach. Aby wykonywać bezpiecznie ćwiczenia, aktywujemy do działania całe ciało, nieustannie je kontrolując. Pomoże w tym umiarkowane tempo i regulacja odciążenia poprzez kąt nachylenia ciała. Im bardziej sylwetka będzie ułożona pod kątem, tym większy wysiłek będzie towarzyszyć ćwiczeniom. Podczas niektórych z nich nie obejdzie się bez asekuracji, dlatego przygodę z taśmami TRX warto rozpocząć wspólnie z osobą towarzyszącą. Istotne jest jednak, aby nie forsować zbyt mocno ciała. Efektywność działania przyniesie określona ilość powtórzeń ćwiczeń, które wykonamy poprawnie od strony technicznej. Wówczas unikniemy także ryzyka odniesienia kontuzji.
Kilka istotnych rad przed rozpoczęciem ćwiczeń:
- Unikajmy śliskich podłóg. Trening na bosaka zwiększa bodźce stabilizacji.
- Uchwyty na nogi powinny być miękkie, a rączki powleczone antypoślizgowym materiałem.
- Strój powinien zapewniać komfort. Nie powinien być jednak zbyt luźny, aby nie utrudniać prawidłowego wykonywania ćwiczeń.
- Stawiamy na obuwie posiadające elastyczną podeszwę, pozbawione wystających sznurówek.
Przykłady ćwiczeń z taśmami TRX o różnym stopniu trudności
Ćwiczenia z wykorzystaniem taśm TRX możemy podzielić ze względu na stopień skomplikowania. Na początek, wykonywane w czterech seriach, po kilkanaście powtórzeń, przyniosą najbardziej optymalne rezultaty. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą wykonywać dodatkowe serie z uwzględnieniem trudniejszych ćwiczeń i skróceniem przerw między seriami.
Niski poziom trudności ćwiczeń:
- Pompki – rozwijają przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej.
- Podciąganie – rozwija przede wszystkim mięśnie grzbietu.
- Wyprosty przedramion – rozwijają zwłaszcza mięśnie trójgłowe ramienia.
- Wykroki – wpływają głównie na rozwój mięśni nóg.
- Wyprosty nóg – wpływają na rozwój głównie nóg i mięśni brzucha.
- Ugięcia przedramion – rozwijają głównie mięśnie dwugłowe ramion.
- Podpieranie na przedramionach – wpływ na rozwój głównie mięśni brzucha.
Średni poziom trudności ćwiczeń:
- Spięcie boczne – rozwija przede wszystkim skośne mięśnie brzucha.
- Spięcie brzucha – rozwija głównie mięśnie proste brzucha.
- Przysiad z zakrokiem jedną nogą – wpływa przede wszystkim na mięśnie nóg.
- Ugięcia przedramion jednorącz – wpływa na rozwój mięśni dwugłowych ramion.
Wysoki poziom trudności ćwiczeń:
- Pompki w pionie – rozwijają zwłaszcza mięśnie naramienne.
- Unoszenie ramion – wpływa na rozwój mięśni pleców i ramion.
- Podciąganie z jednoczesnym prostowaniem nóg – wpływa zwłaszcza na rozwój mięśni ramion i brzucha.