Trzy najpiękniejsze pałace w Niemczech

Niemcy do kraj słynący z pięknych zamków, które stoją w często imponujących okolicznościach przyrody. Nie ma co kryć – Niemcy zdecydowanie mają się czym pochwalić, jeśli chodzi o krajobrazy. Co więcej, duża część tych zabytków utrzymana jest w fantastycznym stanie, dzięki czemu można je zwiedzać tak, jakby czas zatrzymał się kilka wieków temu. Które zamki w Niemczech warto zobaczyć?

Czego dowiesz się z tego wpisu ?

  • Czym różni się zamek od pałacu i dlaczego w Niemczech zaczęto budować pałace?
  • Gdzie znajdują się najpiękniejsze niemieckie pałace?
  • Jak wybrać się na zwiedzanie pałaców w Niemczech?

Kilka słów w skrócie:

Niemcy są krajem o bogatej tradycji, pięknych krajobrazach i równie pięknej architekturze. Część budowli ucierpiała na przestrzeni wieków w wyniku wojen, pożarów i innych czynników. Jednak znakomita większość przetrwała trudne czasy i zachowała się do dziś w rewelacyjnym stanie. Pałace, które możemy dzisiaj podziwiać na wielu widokówkach z Niemiec wyglądają dokładnie tak, jak w bajce. Zdecydowanie warto odwiedzić je osobiście i pozwolić sobie na wstrzymanie oddechu przy tym imponującym widoku.

Czym różni się zamek od pałacu i dlaczego w Niemczech zaczęto budować pałace?

Pałace zaczęły pojawiać się w Niemczech pod koniec epoki średniowiecza. Arystokracja, która je budowała, chciała w ten sposób manifestować swoje bogactwo i potęgę. Pałace służyły również jako wielopokoleniowe rezydencje. Od zamków odróżniało je przede wszystkim to, że nie pełniły tak istotnej funkcji obronnej. Zamki były warowniami, miały stanowić twierdze nie do zdobycia, natomiast w pałacach stawiano na wygląd, piękno, manifestację dobrobytu. Część z pałaców, które można zwiedzać w Niemczech to arcydzieła architektury, które zapierają dech w piersiach. Warto również zwrócić uwagę na okoliczności przyrody, w jakich były wznoszone – u podnóży gór, na brzegach jezior, w otoczeniu lasów. Jeśli planujemy wyjazd do Niemiec, warto umieścić najpiękniejsze pałace na swojej liście punktów do odwiedzenia.

Gdzie znajdują się najpiękniejsze niemieckie pałace?

Wśród wszystkich pałaców w Niemczech wybraliśmy trzy, które zdecydowanie warto odwiedzić. Oto one:

  • Neuschwanstein – niekwestionowany król wśród pałaców wzniesionych w Niemczech. Znajduje się w Bawarii i gości w swoich murach ponad półtora miliona turystów rocznie. Został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku na rozkaz Ludwika II – króla Bawarii. Budynek można zwiedzać praktycznie przez cały rok i zachwycać się jego romantycznymi wnętrzami. W jego wyglądzie jest bardzo istotne także to, że reprezentuje nurt historyzmu. Jest to nic innego jak odwzorowywanie budowli minionych wieków. W przypadku Neuschwanstein – król Ludwik II chciał w ten sposób spełnić swoje marzenie o posiadaniu zamku takiego jak średniowieczny zamek w Wartburgu.
  • Albrechtsburg, czyli najstarszy pałac w Niemczech. Znajduje się w Saksonii, króluje nad Miśnią. Został wzniesiony w XV wieku, a jego mury pamiętają naprawdę wiele. Dzisiaj znajduje się w nim muzeum, które bardzo chętnie odwiedzane jest przez turystów z całej Europy. W 1710 roku August II Mocny zarządził otwarcie w pałacu manufaktury porcelany i warto zwrócić uwagę na to, że był to pierwszy tego typu zakład w Europie.
  • Pałac w Heidelbergu – spośród wymienionych tutaj pałaców wyróżnia go to, że nie niestety nie zachował się w takiej świetności. Dzisiaj ten pałac to już ruiny, jednak wciąż pozostaje pomnikiem historii i jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Niemiec. Heidelberg odwiedza rocznie około miliona turystów. Niegdyś rezydencja władców Palatynatu, w XVII wieku zniszczony przez wojska króla Francji Ludwika XIV. Dziś imponującej wielkości ruiny, których widok budzi wiele przemyśleń.

albrechtsburg

neuschwanstein

Jak wybrać się na zwiedzanie pałaców w Niemczech?

Wyjazd do Niemiec w celu zwiedzania pałaców wymaga dość solidnej organizacji. Często oddalone są od siebie nawet o kilkaset kilometrów. Warto rozważyć podróż do Niemiec z plecakiem, a będąc już na miejscu na bieżąco organizować transport do poszczególnych miast.

Sama podróż do Niemiec jest możliwa poprzez przewóz osób. Jest to jedno z najwygodniejszych rozwiązań, jeśli bierzemy pod uwagę wycieczkę objazdową po kraju naszych zachodnich sąsiadów. Busy do Niemiec to najpopularniejszy w Polsce sposób na wyjazd. Przemieszczając się po samych Niemczech warto zwrócić uwagę na dobrze rozwiniętą komunikację publiczną. Jeśli nie mamy na miejscu samochodu, raczej nie przydadzą się autostrady, ale z pewnością pomocna będzie kolej międzymiastowa. Czasem śmiałkowie decydują się również na podróżowanie autostopem.

Przed wyjazdem do Niemiec w celu typowo turystycznym, szczególnie planując odwiedzić Neuschwanstein, warto rozważyć również nocleg na kempingu pod Alpami. W zachwycających okolicznościach przyrody możemy wówczas zrelaksować się i odpocząć. Obudzi nas widok majestatycznych gór i będzie to jednocześnie dobra baza wypadowa do samego pałacu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]