Ubrania sportowe

Fani aktywnego wypoczynku doskonale wiedzą, że komfortowe uprawianie sportu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednio dobrana garderoba. Powinniśmy kompletować ją w zgodzie z panującymi warunkami atmosferycznymi oraz porą roku.

Strój na rower

Główna zasada mówi, aby nigdy nie ubierać się za ciepło. Przegrzanie organizmu w trakcie wysiłku może doprowadzić do odwodnienia i niebezpiecznego podniesienia tętna. Intensywna aktywność sprawi, że organizm sam będzie regulował i dostarczał ciepło. Dotyczy to praktycznie każdego rodzaju sportu uprawianego w terenie.  Zwłaszcza fani jazdy na rowerze powinni zadbać o odpowiedni strój na rower. Letnia pora sprzyja użytkowaniu lekkich i przewiewnych elementów garderoby, takich jak wyposażone we wkładkę spodenki z lycry, czy kolarską koszulkę na krótki rękaw. Jednak kiedy nadejdą pierwsze chłody, warto zainwestować w dodatkowe wyposażenie ubioru i kierować się kilkoma wytycznymi:

  • Konieczne będą rękawiczki, lecz tym razem z długimi palcami, a także zapewniające ciepło rękawy i nogawki.
  • Na kolarskiej bluzie, wyposażonej w długi rękaw, powinna znaleźć się nieprzewiewna kamizelka.
  • Niska temperatura wymaga ubrania się na cebulkę, co pozwoli błyskawicznie zareagować na zmieniające się warunki.
  • W porze zimowej konieczne będzie zaopatrzenie się w ciepłą i nieprzewiewną kurtkę oraz spodnie z ocieplanego, grubego materiału.
  • Nie wolno zapominać o bieliźnie termoaktywnej, a także zimowych dodatkach, takich jak rękawice (mogą być narciarskie), ciepła czapka i neoprenowe, chroniące przed wilgocią pokrowce na buty.
  • Stopy otulamy aluminiowymi wkładkami, zakładając niezbyt grube skarpety, aby w obuwiu nie było zbyt ciasno.

Strój do biegania

Bieganie uważane jest za dyscyplinę, której nie straszna jest żadna pora. Dlatego organizując odpowiedni strój możemy cieszyć się tą formą aktywności przez cały rok.

  • Przede wszystkim warto postawić na ubiór uszyty z tkanin sztucznych, które nie wchłaniają wilgoci.
  • Strój powinien być lekki i dopasowany do sylwetki.
  • Tradycyjne skarpetki lepiej zamienić na sportowe wersje, zwłaszcza stopki.
  • Obuwie do biegania powinno zapewniać kostce i stawowi skokowemu swobodę poruszania.

W mniej sprzyjających warunkach, takich jak wiatr, deszcz, śnieg i zimno, a więc często zmiennych, powinniśmy zapewnić sobie kilka wariantów ubioru, dopasowanych do panującej aury, aby nie przegrzać się, ani wychłodzić. Dobrze jest mieć zawsze pod ręką składaną, lekką wiatrówkę, rękawiczki oraz czapkę. Zwłaszcza warto zwrócić uwagę na wybór wiatrówki, która po złożeniu powinna zmieścić się w kieszeni. Nie jest to najtańszy wydatek, ale warto zainwestować w tego typu kurtkę, jeśli konsekwentnie biegamy o każdej porze. Chociaż materiał wiatrówki jest cienki, to solidne modele skutecznie odprowadzają wilgoć oraz zapewniają świetną ochronę przed wiatrem, a nawet deszczem. Należy jednak pamiętać, że nie są to typowe kurtki przeciwdeszczowe.

Jak przygotować strój sportowy

Trzy warstwy stroju do biegania wydają się być optymalnym rozwiązaniem.

  • Pierwsza warstwa z reguły wykonana jest z materiału oddychającego, który odprowadzi pot na zewnątrz, pozwalając skórze pozostać suchą. Koszulka, która spełni ten warunek nie może być bawełniana.
  • Druga warstwa zapewnia odpowiednią izolację cieplną. Pozwala zachować stałą temperaturę ciała ze względu na funkcję zapobiegania odprowadzania ciepła. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie polar.
  • Trzecia warstwa to ubrania z materiałów izolujących ciało przed wiatrem i temperaturą zewnętrzną, a także zapobiegające dostawaniu się wody pod strój. Mogą to być klasyczne wiatrówki lub przeciwwiatrowe, nieprzemakalne kurtki.
Obuwie do biegania

Istotne jest również dobranie odpowiedniego rozmiaru. A ten powinien być nieznacznie większy, aby buty podczas biegu zapewniły stopom swobodę ruchu. Najlepsze obuwie biegowe nie tylko chroni stopy, ale również ciało, dzięki zastosowaniu systemów amortyzacyjnych i trakcyjnych. Dobrze odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim terenie i w jakich warunkach biegamy najczęściej. Buty powinny być nie tylko wygodne, ale także przeznaczone do konkretnych zastosowań. Obuwie terenowe posiada solidniejszą konstrukcję niż treningowe, czy szosowe. Zapewniając większą ochronę podbicia stóp oraz lepszą stabilizację i amortyzację. Na miękkich, rozmytych nawierzchniach dobrze sprawdzi się obuwie trailowe, które nie posiada solidnej amortyzacji, ponieważ czerpiemy ją z naturalnego podłoża.

Czapka – niezbędny dodatek

Ochroni nas przed rozmaitymi warunkami atmosferycznymi. Powinna być dobrze dopasowana i ściśle przylegać do głowy, aby podczas biegu nie powodowała dyskomfortu zsuwając się na oczy, czy uciskając. Czapka wykorzystywana podczas aktywności powinna być wykonana z materiału odprowadzającego ciepło, które wytwarza się podczas wysiłku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]