W jaki sposób powstaje węgiel kamienny?

Węgiel kamienny to nadal popularny w Polsce opał, który jest wysoce kaloryczny i służy do wytwarzania energii. Mało kto zastanawia się jednak, jak powstał węgiel kamienny, który użytkujemy na co dzień i czy jego pokłady mogą się kiedyś wyczerpać?

Proces powstawania węgla kamiennego

Węgiel kamienny jest skałą osadową roślinnego pochodzenia. Pokłady węgla powstały od 360 do 300 milionów lat temu, w epoce Karbonu. Substancja wytworzyła się na terenach bagnistych ze szczątków roślin, które ulegały powolnemu rozkładowi w wilgotnym środowisku. Najpierw substancja organiczna zamieniała się w torf, a następnie pod wpływem nasadzania się na warstwie torfu kolejnych pokładów mułu, piasku i szczątków roślinnych, dochodziło do powstania węgla, jaki znamy w obecnej formie. Był to proces nazywany sedymentacją cykliczną, do której dochodziło przy odpowiednich czynnikach chemicznych i fizycznych. Wydaje się nam, że nie trwał długo, jednak tak naprawdę proces tworzenia się pokładów węgla kamiennego trwa miliony lat, a sam skład substancji może być zmienny i zależy od samych pokładów. Podobne procesy można zaobserwować także dzisiaj, na torfowiskach i terenach podmokłych, na których być może za kilkadziesiąt milionów lat powstaną nowe pokłady węgla kamiennego.

Węgiel kamienny a węgiel brunatny
Wiele osób nie wie, że mamy w Polsce zarówno węgiel kamienny, jak i brunatny. Ten drugi rodzaj opału cechuje się znacznie mniejszą kalorycznością, dlatego uznawany jest za rodzaj gorszego paliwa. Węgiel brunatny ma brązową, a nie czarną barwę i do tego dobrze chłonie wodę, co jest jego wadą. Z racji niezbyt dobrych właściwości, węgiel brunatny jest znacznie tańszy od kamiennego, który wykazuje o wiele wyższą kaloryczność i ma silnie czarną barwę.

Czy węgiel kamienny kiedyś się skończy?
Wykorzystanie węgla kamiennego w przemyśle powoli się obniża, jednak nadal nie zostało całkowicie wyeliminowane. Z węgla korzystamy już od okresu starożytności, jednak gwałtowny wzrost wydobycia i spalania węgla rozpoczął się wraz z rewolucją przemysłową przełomu XVIII i XIX wieku.
Węgiel jest nieodnawialnym źródłem pozyskiwania energii, co oznacza, że jego pokłady kiedyś się skończą. W Polsce największe pokłady surowca znajdują się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, na jaki okres wydobycia wystarczy węgla kamiennego. Szacuje się, że może być to nawet 50-200 lat. Pod uwagę należy brać jednak czynniki społeczne oraz ekonomiczne, a także zmieniające się obecnie czynniki środowiskowe, w tym wzrost postaw proekologicznych.

www.anianotuje.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]