Zabawki sensoryczne dla dzieci
fot. Pixabay.com

Zabawki sensoryczne od dłuższego już czasu biją rekordy popularności. Mają one swój niezwykły udział w rozwoju maluchów, od wieku niemowlęcego po starsze dzieci. Rozwijają ich zmysły oraz pomagają uczyć się poprzez zabawę. Warto więc wybierać takie, które będą dopasowane do potrzeb i wieku dziecka. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/zabawki-sensoryczne-dla-dzieci-i-niemowlat-jakie-wybrac/

Zabawki sensoryczne i ich rola w rozwoju niemowląt i dzieci

Dzieci uczą się poprzez zabawę. Ta prawda nie jest chyba dziś nikomu już obca. Bawiąc się, powoli nabywają coraz więcej umiejętności i coraz lepiej radzą sobie z codziennymi wyzwaniami. Dlatego tak ważne jest, aby poprzez zabawę umożliwiać im jak najlepszy rozwój. W tym celu warto więc sięgać po zabawki sensoryczne. Ich zadanie polega na stymulowaniu poszczególnych zmysłów dziecka, które przy ich pomocy poznaje świat smaków, zapachów, uczy się czym jest dotyk lub słuch, a także wzrok. Poznają w ten sposób również kształty, kolory, mechanizmy działania różnych urządzeń, które później spotkają w dorosłym życiu. Szczególnie istotną rolę zabawki sensoryczne pełnią u dzieci, które zmagają się z zaburzeniami integracji sensorycznej. To one pomagają im oswoić te bodźce, z którymi maluchy z tym schorzeniem sobie nie radzą.

Wybieramy zabawki sensoryczne

Jeśli decydujemy się na zakup zabawki sensorycznej dla dziecka, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, aby była ona odpowiednio dopasowana do jego wieku. Dla niemowląt wybierzemy więc zupełnie inny rodzaj zabawek niż dla dzieci, które są już starsze. W przypadku zabawek dla niemowląt powinniśmy więc przede wszystkim mieć na uwadze ich bezpieczeństwo. Najlepiej więc, aby miały one taką konstrukcję, w której nie da się odczepić poszczególnych elementów. Nie będzie to wówczas grozić tym, że niemowlę je oderwie i niepostrzeżenie wsadzi do buzi. Zabawki dla niemowląt powinny mieć również nieostre krawędzie, tak aby nie powodować ryzyka zranienia. Materiałem, z którego wykonane są idealne zabawki sensoryczne dla niemowląt jest na przykład plusz, a także grzechotki, materiałowe lalki czy zwierzątka, puchowe kostki i maty edukacyjne.

Natomiast dla starszych dzieci wybieramy takie zabawki, które pomogą im w rozwoju ich funkcji motorycznych, w nauce kolorów czy kształtów. Kule sensoryczne dla dwulatków, puzzle tematyczne, wszelkiego rodzaju układanki czy klocki będą więc doskonałym pomysłem na zabawki dla starszaków.

Zobacz też: http://tekstyle.pl/zarabiaj-pracujac-zdalnie-najlepsze-sposoby/

[Głosów:0    Średnia:0/5]