Zalety odpoczynku nad polskim morzem

Odpoczynek nad morzem pozwala odprężyć się, zregenerować i poprawić stan zdrowia. Piękne widoki i liczne atrakcje są dodatkowym atutem urlopu na wybrzeżu.

Wyjazd nad morze to dobra propozycja na odpoczynek, zarówno w sezonie, jak i poza nim. Latem warto postawić na opalanie i kąpiele, zaś zimną na spokojne, długie spacery po plaży.

Niezapomniane atrakcje

Wyjazd nad morze nie musi oznaczać jedynie leżenia na plaży. Nadmorskie kurorty oferują coraz więcej unikatowych atrakcji. Wśród nich są kursy sportów wodnych (na przykład windsurfingu), parki rozrywki, galerie handlowe, restauracje, teatry oraz muzea. W sezonie nie brakuje też różnego typu koncertów, festynów, pikników i imprez tematycznych.  Hotel Jurata na Półwyspie Helskim znajduje się niedaleko bazy nurkowania, fokarium, parku wydm oraz mola. Ponadto latem w nadmorskich kurortach odbywają się kolonie dla dzieci oraz obozy tematyczne (między innymi sportowe lub artystyczne) dla młodzieży i osób dorosłych. Przed wyjazdem nad morze warto więc sprawdzić, jakie atrakcje znajdują się w okolicy miejsca noclegowego. 

Raj dla alergików i nie tylko

Wizyta nad polskim morzem doskonale sprawdzi się w przypadku alergików, osób z reumatyzmem, osteoporozą, a także chorobami tarczycy, serca, skóry i dróg oddechowych. Morskie powietrze jest czyste, pozbawione pyłków oraz bogate w drobinki wody, jod, wapń i magnez. Dzięki temu dotlenia, łagodzi podrażnienia, nawilża i oczyszcza płuca oraz oskrzela, ułatwia oddychanie, wspiera układ odpornościowy i dostarcza organizmowi niezbędnych minerałów. Jod odpowiada za poprawną pracę tarczycy, wapń wzmacnia kości, natomiast magnez ułatwia koncentrację. Wyjazd na wybrzeże jest również polecany mieszkańcom miast, którzy na co dzień oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Poza tym warto pamiętać, że szum i zapach morskich fal skutecznie niwelują stres.

Widoki, które cieszą oczy

Kolejną zaletą odpoczynku nad polskim morzem są wyjątkowe krajobrazy. Widok piaszczystych plaż, wzburzonych fal, wydm, kutrów rybackich oraz malowniczych wschodów i zachodów słońca pomagają zrelaksować się, odstresować i wyciszyć. Nadmorskie pejzaże są świetnym tematem prac dla fotografów, malarzy i grafików komputerowych. Pisarze, poeci i muzycy również mogą znaleźć tam wenę dla swojej twórczości. Polskie wybrzeże jest miejscem inspirującym, jednak warto wyjechać tam po sezonie. W ten sposób uniknie się tłumu turystów, który może przeszkadzać w napawaniu się pięknymi widokami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]