Zdrowe odżywianie przy pracy na nocne zmiany jest utrudnione, ale możliwe. Przedstawiamy zatem najważniejsze porady, które pomogą w zachowaniu naturalnego zegara biologicznego i zdrowej formy, pracując na „nocki”.
Praca na zmiany – trudności z utrzymaniem zdrowej diety
Zegar biologiczny organizmu jest w dużym stopniu kontrolowany przez światło słoneczne, dlatego praca na nietypowe zmiany może zaburzyć rytm okołodobowy. Swój cykl dobowy ma także melatonina, czyli hormon snu i jego zaburzenie pod wpływem nocnej pracy może powodować problemy ze snem, wzmożonym apetytem, zwiększenia masy, a nawet do rozregulowania systemu hormonalnego, który kontroluje funkcjonowanie całego organizmu. Wiele osób pracujących w trybie zmianowym może mieć trudności z dostarczeniem do organizmu odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego, witamin oraz składników mineralnych. Jest to spowodowane tym, że znacznie częściej korzystają z gotowych potraw lub jedzą poza domem.
O czym pamiętać przy pracy na zmiany?
Codzienna dieta osób pracujących na zmiany powinna być bogata w warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, mleko i produkty mleczne, ryby i chude gatunki mięs, nasiona roślin strączkowych, orzechy i nasiona oraz tłuszcze roślinne. Opierając swoją dietę na takich produktach, możemy mieć pewność, że dostarczymy substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pracując na różne zmiany, powinniśmy się starać jeść co najmniej 2 posiłki o tych samych porach. Godziny pozostałych posiłków mogą się zmieniać w zależności od godzin pracy, jednak największą ilość kalorii powinny dostarczać nam wspomniane dwa główne posiłki. Jeden z nich może być spożywany przed pracą lub tuż po jej zakończeniu.
Dieta przy pracy na nocną i poranną zmianę
W przypadku pracy na nocną zmianę warto zjeść większy posiłek przed samym wyjściem do pracy, aby dobrze funkcjonować przez całą noc. Następne posiłki w trakcie pracy (nocne) powinny być już nieco mniejsze i zawierać mniej węglowodanów. Konsumpcja w nocy zbyt dużej ilości produktów węglowodanowych może powodować senność, a także doprowadzić do dodatkowego przyrostu masy ciała przez wzmocnienie procesu lipogenezy. Posiłek po pracy (poranny) powinien być lżejszy, aby móc zasnąć bez obciążania przewodu pokarmowego. Pierwszy posiłek po przebudzeniu również powinien być lekki, chociaż dużo zależy od godziny, o której się obudzimy i tego, czy następna noc ponownie spędzimy w pracy.
Nawet jeśli pracujemy wczesnym rankiem, to pierwszy posiłek powinien być stosunkowo lekki, np. owsianka, sałatka warzywna z kurczakiem lub jogurt z płatkami, owocem i orzechami. W godzinach porannych wydzielana jest największa ilość kortyzolu, co nie sprzyja pobudzania apetytu, dlatego organizm nie jest przygotowany na spożycie dużej ilości jedzenia. Zaczynając od lekkiego śniadania, dostarczymy organizmowi energię na kilka godzin, po upływie których możemy zjeść już większy posiłek.
Zdrowe odżywianie przy systemie zmianowym
Rozregulowanie naturalnego rytmu biologicznego może doprowadzić do spożywania większych liczby kalorii, w tym szczególnie kalorii pochodzących z niezdrowych produktów, co bardzo szybko prowadzi do zwiększenia masy. Zdrowe odżywianie przy pracy w systemie zmianowym jest nieco utrudnione. Sposobem na rozważnie takiego problemu może być skorzystanie z diety pudełkowej, ze strony Dietly. Dieta indywidualna umożliwia dostosowanie jej do swoich potrzeb, dlatego możemy wybrać, co chcemy spożywać i w jakiej formie otrzymywać posiłki.