Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że także w przemyśle sięgnięto po znacznie bardziej skuteczne rozwiązania. W ten sposób udało się zautomatyzować linie produkcyjne, a tym samym zwiększyć ich efektywność. Duża zasługa w tym maszyn CNC. Co je wyróżnia?
Obróbka CNC – w jaki sposób funkcjonuje?
CNC to komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Odpowiada za to mikrokomputer, który możemy w dowolny sposób programować. Dzięki temu wyspecjalizowani pracownicy mogą zdalnie zarządzać pracą maszyn na linii produkcyjnej. Tak działają właśnie współczesne tokarki, frezarki i elektrodrążarki. Obróbka CNC jest obecnie jednym z najlepszych rozwiązań dla przemysłu. Jest bowiem niezwykle prosta, szybka i powtarzalna. Pozwala stworzyć identyczne elementy w bardzo krótkim czasie. Pracownicy nie muszą już tracić tak wiele czasu na poprawki i mogą go przeznaczyć na realizację innego zadania. Obróbka CNC znacznie przyspieszyła proces produkcji i sprawiła, że nie ucierpiała przy tym jednocześnie jakość tworzonych elementów.
Obróbka metali CNC – o czym trzeba pamiętać?
Tego rodzaju proces obróbki metali możemy podzielić na trzy fazy. Zanim maszyna będzie mogła zrealizować nasze żądania, musimy je odpowiednio zaprojektować przy pomocy komputera. Fazę tę nazywamy CAD i jest to pierwszy krok w kierunku precyzyjnej obróbki metali. Kolejnym jest CAM, czyli przetworzenie projektu na plan sterowania. Dopiero wówczas możemy przystąpić do trzeciej fazy, czyli obróbki metali CNC. Istotnym elementem są w tym wypadku sterowniki. Przesyłają one operatorowi niezbędne dane. Więcej o tym przeczytasz tutaj https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka. Operator w każdej chwili może wprowadzić informacje korekcyjne narzędzi, zmienić parametry lub bazowanie osi. Reakcja na błędy w produkcji jest więc natychmiastowa. Dzięki temu oszczędzamy wiele czasu. Obróbka metali CNC jest stosowana przede wszystkim w produkcji dla przemysłu samochodowego, czyli branży automotive. Dzięki niej firmy mogą wykonywać masowo niezbędne części i podzespoły bez utraty jakości.