Twistery, woblery, rippery, robaki, ciasto oraz pszenica to lista najpopularniejszych przynęt wędkarskich. Przynęty dzielą się na sztuczne i naturalne. Mając wiedzę na temat wabików, łatwiej wybierzesz opcję adekwatną do swoich potrzeb.
Stojąc przed półką z przynętami, nierzadko zastanawiamy się, którą wersję wybrać. Współczesny rynek obfituje w szereg produktów, każdy zatem znajdzie opcję adekwatną do potrzeb. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku początkujących wędkarzy nie jest to takie proste. Czym jest wobler? Jakie cechy posiada twister? Wędkarz powinien to wiedzieć. Na samym początku zapoznaj się z rodzajami przynęt.
Przynęty wędkarskie można podzielić na sztuczne i naturalne.
Rodzaje sztucznych przynęt:
- twistery,
- woblery,
- rippery (inaczej kopyta),
- blachy wahadłowe (tzw. wahadłówki),
- blachy obrotówki,
- sztuczne muchy.
Twister to popularny rodzaj przynęty na ryby, wykonany z gumy bądź silikonu. Dostępny w wielu kształtach i kolorach, mocowany jest na specjalnym haczyku. Twister stosowany bywa podczas połowów sandaczy, szczupaków oraz okoni metodą spinningową.
Wobler to doskonała imitacja małej rybki, owada bądź robaka. Używany przez początkujących wędkarzy, produkowany jest z drewna bądź tworzyw sztucznych. Zadaniem woblerów jest „udawanie” żywych rybek.
Woblery dzielą się na:
- tonące,
- pływające.
Inny podział woblerów:
- woblery jednoczęściowe,
- woblery dwuczęściowe (częściej polecane).
Rippery (zwane kopytami) to przynęty miękkie, potrafiące (podobnie jak woblery) „udawać” żywe rybki. Produkty wytwarzane są ze specjalnego tworzywa, wchodzącego w reakcję z plastikiem, dlatego należy przechowywać je w „nierozpuszczalnych” pojemnikach/pudełkach. Dostępne w ciekawych rozmiarach i kolorach, stosowane są podczas połowów suma i sandacza. Rippery zbroi się w główki jigowe i prowadzi metodą jigowania.
Na czym polega wspomniana metoda?
Instrukcja krok po kroku:
- przynętę opuszczamy na dno,
- podrywamy,
- prowadzimy przez kilka sekund,
- ponownie opuszczamy na dno,
- czynności wykonujemy wielokrotnie, aż osiągniemy upragniony cel.
Blachy wahadłowe (wahadłówki) to produkty należące do przynęt twardych. Jak sama nazwa wskazuje, tworzone są z blachy. Chcąc uatrakcyjnić wahadłówkę, możesz przywiązać do jej kotwiczki chwost, tzn. kawałek nici (na przykład w kolorze czerwonym).
Blachy obrotówki to kolejne akcesoria z grupy twardych. Do kupienia w rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach, cechują się bardzo istotną zaletą – podczas prowadzenia, ich skrzydełko obraca się, tworząc dużą falę hydroakustyczną. W celu uatrakcyjnienia przynęty, dodaj do jej kotwiczki chwost.
Sztuczne muchy to przynęty na ryby łososiowate, „udające” małe rybki, larwy oraz dorosłe owady.
Rodzaje sztucznych much:
- nimfy („udające” larwy owadów),
- muchy mokre („udające” dorosłe owady, pływające pod powierzchnią wody),
- muchy suche („udające” owady dorosłe, które pływają na powierzchni wody),
- streamery („udające” niewielkie rybki),
- puchowce (są to przynęty, które zasadniczo „nie udają” żadnego organizmu, ale zaciekawiają rybę, która ma wziąć przynętę).
Czym jest wędkarstwo spinningowe? To jedna z najskuteczniejszych metod sportowego połowu ryb. W tym przypadku wędkarz nie potrzebuje żywych bądź martwych rybek, aby złowić okazałego drapieżnika. Jeśli wybierasz się na wędkowanie, pamiętaj, by dopasować przynętę do warunków panujących nad wodą. Wszelkie konieczne akcesoria (typu wędki, żyłki, plecionki, kołowrotki) oraz liczne przynęty, bez problemu kupisz w dowolnym sklepie wędkarskim.
Rodzaje naturalnych przynęt:
- robaki (najbardziej popularna przynęta, niezwykle skuteczna oraz łatwa w użyciu),
- inne przynęty mięsne,
- przynęty naturalne – roślinne.
Robaki to przynęta używana przez wędkarzy – amatorów. Łatwo można ją zdobyć i nie trzeba za nią płacić.
Najczęściej stosowane organizmy:
- dżdżownice (można je wykopać w każdym miejscu, nawet bezpośrednio przy łowisku),
- białe robaki (tj. larwy muchy),
- czerwone robaki (dzięki którym złowisz okonia, leszcza oraz wiele innych gatunków ryb; robaki można przechowywać w plastikowych pudełkach),
- kiełże,
- larwy chruścika,
- a nawet pijawki.
Warto również wiedzieć, że za przynętę może posłużyć nam każdy typ robaka (łącznie ze ślimakami).
Inne przynęty to na przykład wabiki z karmy dla psów, doskonałe na ryby mięsożerne. W chwili obecnej najczęściej stosowaną przynętą jest mięso innych ryb (kupione) bądź „żywce”, tzn. małe rybki, zajmujące najniższą pozycję w łańcuchu pokarmowym. Warto użyć także małż, mięsa raka oraz zwykłego mięsa mielonego.
Przynęty naturalne – roślinne to szereg ogólnodostępnych produktów.
Oto lista:
- specjalistyczne ciasto (do kupienia w sklepie wędkarskim bądź hipermarkecie; do ciasta należy dodać nieco wody oraz dokładnie wyrobić; ciasto wykorzystuje się gównie do połowu karasia, karpia oraz leszcza),
- bułka (tradycyjna, kupiona w okolicznej piekarni),
- pszenica,
- płatki owsiane (uprzednio zaparzone w wodzie),
- łubin,
- ziemniaki,
- kukurydza,
- kasza gryczana bądź pęczak.
Pamiętaj, że ilu wędkarzy, tyle wypróbowanych przepisów na złowienie okonia czy szczupaka. Jeśli chcesz pochwalić się własnym pomysłem, już dziś wybierz się na ryby.