Czym różni się adwokat od radcy prawnego?

Każdy, kto kiedykolwiek miał problem natury prawnej, z pewnością zastanawiał się, czy udać się do adwokata czy do radcy prawnego i czym różnią się oba zawody. Mimo, że w Polsce można znaleźć bardzo dużo punktów, gdzie przyjmują radcy prawni, świadomość Polaków na temat tego, jaki jest zakres pracy w tym zawodzie, jest dość niska. Pojęcia adwokat oraz radca prawny bardzo często są mylone.

Czym się zajmuje adwokat?

Zawód prawnika jest regulowany przez ustawę Prawo o adwokaturze. Aby zostać adwokatem, należy zdać egzaminy na aplikacje, które przeprowadza samorząd adwokacki. Adwokaci prowadzą własną działalność gospodarczą, mogą świadczyć pomoc prawną w różnych zakresie. Mogą udzielać porad prawnych, opracowywać projekty aktów prawnych, występować przed sądami, urzędami, sporządzań opinie prawne.

Radca prawny – zakres obowiązków

Radcowie prawni tak samo, jak adwokaci mogą udzielać porad prawnych, konsultacji, sporządzać opinie prawne, opracowywać projekty, a także występować przed sądem, jako pełnomocnicy albo obrońcy. W tym wypadku nie ma żadnych ograniczeń co do podmiotów, jakim mogą udzielać wsparcia prawnego. Radca prawny może świadczyć swoje usługi zarówno na rzecz osób fizycznych, prawnych na przykład spółek kapitałowych, fundacji, stowarzyszeń, spółek osobowych itp. Mogą też występować przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Naczelnym Sądem Administracyjnym. Zawód radcy prawnego jest bardzo zbliżony do pracy adwokata, jedyna różnica pomiędzy profesjami jest taka, że radcowie prawni mogą wykonywać swój zawód również w stosunku pracy.

Na rynku można spotkać obecnie również wielu doradców prawnych, dlatego należy odróżniać te pojęcia. Doradca prawny, jak sama nazwa na to wskazuje może udzielać porad i konsultacji w zakresie prawa. Jest to osoba, która ukończyła prawo, jednak nie przystąpiła do egzaminu zawodowego, tak więc nie obowiązuje ją kodeks etyki, nie ponosi również żadnej odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Z biegiem lat przepisy się zmieniały, dlatego radca prawny obecnie ma podobny zakres obowiązków i możliwości, jak adwokat. Warto o tym wiedzieć, szczególnie, jak czeka nas sprawa sądowa i chcemy się do niej w odpowiedni sposób przygotować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

[Głosów:0    Średnia:0/5]