Dysk SSD 1 TB

Wiele osób zastanawia się, jaki dysk SSD wybrać do swojego komputera. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu i sprawdźmy, na co zwrócić uwagę.

Zalety dysków SSD

Dysk twardy SSD charakteryzuje się wysoką trwałością oraz znakomitą wydajnością w obsłudze dużych i małych plików. Jest to także rozwiązanie, które wymaga mniejszych nakładów energii niż klasyczny dysk HDD. Ze względu na większy koszt produkcji ich ceny wciąż utrzymują się na wyższym poziomie niż w przypadku starszej alternatywy. Stosunkowo niewielki wydatek pozwoli nam na zakup napędu HDD o pojemności 3 TB, jednak technologia SSD to droższa propozycja. W najbliższych latach ta sytuacja może zupełnie się zmienić, lecz aktualnie dysk HDD nadal sprawdzi się w wielu zastosowaniach.

Dysk twardy SSD o pojemności 1 TB – kiedy warto postawić na sprzęt tego typu?

Napęd SSD sprawdzi się zarówno w roli dysku systemowego, na którym przechowujemy podstawowe pliki i najczęściej wykorzystywane aplikacje, jak i pełniąc funkcję głównego magazynu danych. Zastosowanie tego rodzaju podzespołów zależy przede wszystkim od dostępnej pojemności. Spory dysk SSD docenią przede wszystkim gracze, którzy odczują zauważalną poprawę szybkości ładowania ulubionych tytułów. To propozycja dla osób, którym zależy na maksymalnej wydajności. Z tego względu dyski SSD o sporej pojemności, np. 1 TB, są dedykowane twórcom wszelkiego rodzaju treści wizualnych – między innymi grafikom, montażystom czy fotografom. To zawody, które wiążą się z pracą na sporych plikach, a usprawnienie ich obsługi przekłada się na znacznie sprawniejsze wykonywanie poszczególnych operacji.

Nośnik tego rodzaju spodoba się także profesjonalistom, którzy na co dzień zajmują się na przykład dużymi bazami danych czy skomplikowanymi projektami programistycznymi. Nie jest to jednak rozwiązanie jedynie dla osób o szczególnych wymaganiach – również zwykli użytkownicy zdecydowanie skorzystają na przeniesieniu się z HDD na SSD nowej generacji.

Czy dysk SSD do laptopa to dobry pomysł?

Dysk SSD 1 TB doskonale sprawdzi się również w przypadku urządzeń mobilnych. Warto przy tym mieć na uwadze, że technologia SSD wiąże się ze znacznie mniejszym poborem mocy niż HDD, co przekłada się na dłuższy czas pracy na jednym naładowaniu baterii. Zwiększona wydajność jest z kolei szczególnie istotna w trakcie pracy – im mniej czasu zajmą nam czynności takie jak obsługa plików, tym więcej pozostaje go do wykorzystania w produktywny sposób. To jednak nie koniec zalet. Laptopowe konstrukcje są bardzo kompaktowe, a napędy SSD cechują się mniejszymi gabarytami niż zwykłe dyski twarde, szczególnie w przypadku zastosowania złącza M.2 – to zatem idealne połączenie. Większa ilość miejsca wiąże się także z możliwością zapewnienia sprawniejszej wentylacji lub zastosowania wydajniejszych opcji w przypadku pozostałych podzespołów, co wspólnie daje większą sprawność całej konfiguracji.

Ze względu na liczne zalety dysk SSD 1 TB to rozwiązanie, na które warto postawić zarówno w przypadku PC, jak i laptopa. W przypadku sprzętu mobilnego jego walory są szczególnie wyraźne. Nieznacznym problemem pozostaje cena, jednak w ostatnich latach koszty tego typu sprzętów stopniowo maleją, przez co napęd półprzewodnikowy staje się coraz bardziej opłacalną inwestycją. Wśród polecanych dostawców rozwiązań tego typu warto wyróżnić Samsunga – wytrzymałe, wydajne modele koreańskiego producenta w tej pojemności możemy kupić nawet za 500 złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]