Rozbudź swoją kreatywność - czym jest DIY

To właśnie tłumaczenie tajemniczego skrótu „DIY”. Określa się tak tworzenie własnoręcznie różnego rodzaju rękodzieła i przedmiotów codziennego użytku – może to być dosłownie wszystko. Kolorowe poszewki na poduszki, zaprojektowane przez nas okładki na zeszyty, ozdoby stworzone ze słoików czy misternie utkane łapacze snów – możliwości są nieograniczone! Własnoręczne wykonywanie ozdób i przedmiotów o znaczeniu praktycznym jest świetną okazją, by rozwijać swoją kreatywność i zdolności manualne – na początku może wydawać się to trudne, ale po nabraniu odrobiny wprawy powstaną piękne przedmioty, którymi z dumą ozdobisz dom. Dodatkowo warto zaznaczyć, że w ten sposób można wykorzystać ponownie przedmioty, które wydają się być bezużyteczne – nadając im drugie życie nie tylko miło spędzisz czas, ale także zadbasz o środowisko, ograniczając produkcję odpadów.

Co jest potrzebne, by rozpocząć przygodę z DIY?

Zależy to przede wszystkim od tego, co dokładnie chcesz robić. Jeżeli Twoim marzenie są ozdobne poszewki na poduszkę, to poza igłą i nitką przydadzą się przede wszystkim materiały – nie trzeba w tym celu wcale udawać się do pasmanterii, być może znajdziesz w domu poplamione spodnie lub bluzki, których już raczej nie założysz, ale ich fragmenty będą dobrze się razem komponować. Przydadzą się też koraliki, cekiny, guziki. Swoją kreatywność możesz wyrazić również haftem! Natomiast jeżeli szycie nie jest czymś, w czym czujesz się dobrze, nie ma powodu do niepokoju – DIY to również tworzenie ozdób ze słoików, kartonu, drewna, sznurków, filcu, wstążek i włóczki. Do połączenia materiałów o różnych fakturach przydatny jest pistolet z klejem na gorąco.

Skąd czerpać pomysły?

Szczególnie na początku trudno jest samodzielnie wymyśleć projekty własnych przedmiotów DIY – nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ często nie znamy możliwości, jakie drzemią w niepozornych materiałach, nie wiemy też, w jaki sposób je ze sobą łączyć, by efekt końcowy był satysfakcjonujący. Inspiracji warto szukać w Internecie, gdzie znajduje się wiele stron, blogów i kanałów z filmikami na temat kreatywności i własnoręcznego tworzenia ozdób. Nie zawsze trzeba krok po kroku odtwarzać tego, co zobaczymy – może to być jedynie źródło natchnienia, efekt końcowy zależy tylko od naszej interpretacji. Materiały możesz znaleźć w asortymencie sklepu Dekolo.pl – dowiedz się więcej.

Kreatywny powrót do szkoły

Niedługo nadejdzie jesień, a razem z nią wrześniowy powrót do szkoły. Stworzenie przyborów szkolnych lub ozdobienie tych, które już posiadamy to z pewnością dobry pomysł. Swoją przygodę z DIY można rozpocząć od stworzenia ciekawych okładek na zeszyty – nieciekawy kajet można ozdobić na różne sposoby, na przykład wykorzystując stare płyty CD. Wystarczy pomalować okładkę białą lub czarną farbą, a gdy wyschnie przykleić kawałki połamanej wcześniej płyty – uzyskamy efekt mozaiki z luster. Aby zabezpieczyć ostre krawędzie cały zeszyt można obkleić samoprzylepną przezroczystą folią dostępną w sklepach papierniczych. Również ołówki można przyozdobić, na przykład wykorzystując do tego papierowe serwetki, na których wydrukowano intrygujące wzory – wszystko z pomocą kleju i techniki zwanej decoupage. Nie trzeba ograniczać się tylko do artykułów papierniczych – za pomocą farb można odświeżyć stare trampki, a z kilku puszek powstaje stylowy organizer na biurko. Możliwości jest naprawdę dużo, a ogranicza nas tylko wyobraźnia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]