Noż

Dobry nóż to niezbędne wyposażenie podczas każdej wyprawy w teren. Żaden wypad do lasu lub na biwak, nie mówiąc już o wyprawie na ryby czy polowaniu, nie obędzie się bez funkcjonalnego i wygodnego w użyciu noża. Jak wybrać i gdzie kupić narzędzie, które w jak najlepszym stopniu zaspokoi nasze potrzeby?

W zgodzie z wymaganiami

Dostępny na rynku asortyment noży może przyprawić o zawrót głowy. Znajdziemy tu modele zarówno proste i niepozornie wyglądające, jak i prawdziwe monstra przypominające z wyglądu maczety lub broń gotową służyć wsparciem podczas apokalipsy zombie. Czy jednak wygląd świadczy o rzeczywistych cechach użytkowych? Przed podjęciem decyzji o zakupie warto będzie odpowiedzieć sobie na kilka niezwykle istotnych pytań. Przede wszystkim zastanów się, do czego będziesz używał noża. Przeanalizuj swoje potrzeby i dotychczasowe sposoby ich realizacji. Jak łatwo się domyślić zupełnie inny model zadowoli organizatora rodzinnych wycieczek do parku, a coś innego przyda się miłośnikowi survivalu, który ceni samotne noce w leśnych ostępach. 

Co warto rozważyć? Zastanów się, czy nóż ma być narzędziem pomocniczym, czy też w określonych sytuacjach powinien zastępować siekierę lub piłę? Czy będziesz go używał tylko podczas wypraw, czy też wolisz, aby służył również w codziennym, także miejskim życiu? Jak dalece ważna jest dla ciebie mobilność i jaki wpływ na nią może mieć waga oraz rozmiar noża? Najprawdopodobniej już po krótkim zastanowieniu dojdziesz do wniosku, że wspomniany wcześniej niepozornie wyglądający nóż okaże się najlepszym wyborem. Dobry nóż nie musi przypominać maczety, nie jest też konieczne, by składał się z dziesiątek ostrzy. Ważne, by był poręczny, funkcjonalny i trwały. Priorytetem nie jest więc wygląd, lecz jakość. Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom.

Gwarantowana satysfakcja

Modelem, którym zdecydowanie warto się zainteresować jest krótki nóż Harkila ze stałą klingą. Ostrze o długości 10 cm jest w zupełności wystarczające, by poradzić sobie zarówno z puszką konserw, jak i z solidnymi gałęziami. Wykonanie ostrza ze stali nierdzewnej AUS-8 zapobiega powstawaniu korozji, świetnie więc sprawdzi się w trudnych warunkach terenowych. Rączka powstała z wykorzystaniem drewna pakka, a na wyposażeniu znajduje się praktyczna skórzana pochewka z możliwością przymocowania do paska. Ten model występuje również w innych długościach ostrza, nie będzie więc problemu z doborem do konkretnych potrzeb. 

Zwolennicy nieco bardziej uniwersalnych rozwiązań powinni zwrócić uwagę na składany nóż Harkila. W odróżnieniu od poprzednika nie posiada on monolitycznej konstrukcji ostrza, jednak możliwość składania czyni z niego niezwykle poręczne i praktyczne narzędzie. Tu również mamy do czynienia ze stalą nierdzewną AUS-8 oraz drewnianą rękojeścią. Tym, co zwraca szczególną uwagę, jest idealne wyważenie noża. 

Dla użytkowników o większych wymaganiach dobrą propozycją może się okazać piła do kości marki Harkila. W tym przypadku niewielkie wymiary ukrywają potężną moc. Legendarna już elastyczna japońska stal i zęby o twardości 68-71 HRC bez trudu poradzą sobie z nawet najtrudniejszym materiałem, a rękojeść z syntetycznego kauczuku gwarantuje pewny chwyt i precyzyjne cięcie. Powyższe przykłady to oczywiście jedynie fragment bogatej gamy noży. Szukając odpowiedniego produktu, warto zajrzeć na stronę internetową DoLasu.pl. Znajdziemy tu starannie przygotowaną ofertę zbudowaną z myślą o zaspokojeniu najwyższych wymagań, a każdy model noża możemy kupić szybko i wygodnie dzięki niezwykle wygodnemu i prostemu w obsłudze mechanizmowi sklepu internetowego — okazuje się, że zakup noża nie musi być trudnym wyzwaniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]