Bieganie w ostatnim czasie podbija serca Polaków. To jedna z form aktywności, która dostarcza ogromnej dawki energii i sprzyja naszemu organizmowi. Bez względu na to, że zewsząd słyszymy o pozytywnych stronach biegania i chcielibyśmy poczuć płynące z niego odprężenie na własnej skórze, często nie wiemy od czego zacząć naszą przygodę z pokonywaniem kilometrów w przyspieszonym tempie.
Pozytywne strony biegania
O zaletach biegania można mówić bardzo wiele. Do najważniejszych zaliczyć możemy chociażby:
- poprawę ogólnej kondycji organizmu,
- zwiększenie wydolności układu krążenia i układu oddechowego,
- bardzo wysoką efektywność w porównaniu z innymi formami ćwiczeń,
- ogólnodostępność – bieganie nie wymaga zaopatrzenia się w drogi sprzęt, ani zadbania o odpowiednie warunki do uprawiania sportu,
- obniżenie tętna i ciśnienia krwi,
- przyspieszenie spalania tłuszczu i wspomaganie w modelowaniu pięknej sylwetki.
Konsultacja lekarska
Wiele osób zastanawia się, czy może bez obaw rozpocząć bieganie i czy ich organizm wytrzyma taki wysiłek. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań z medycznego punktu widzenia, stosując się do określonych reguł, szybko przyzwyczaimy się do regularnej aktywności i nauczymy się czerpać z niej przyjemność. Pamiętajmy jednak, że jeśli istnieją jakiekolwiek niepokojące symptomy, zawsze warto przekonsultować nasze zamierzenia z lekarzem rodzinnym. Zasada ta dotyczy także osób, które od kilku lat nie odwiedzały poradni lekarskiej i nie wykonywały podstawowych badań.
Krok w krok z wygodą
Przed rozpoczęciem biegania warto pomyśleć także o zapewnieniu sobie maksymalnego komfortu podczas aktywności. Pierwszym krokiem jest zakup odpowiednich butów. Specjalistyczne obuwie, wyposażone w elastyczną podeszwę dobrze amortyzującą wstrząsy i tkaninę odprowadzającą wilgoć z wnętrza buta, wyeliminuje ryzyko zniechęcenia do sportu już na starcie. Nie zapominajmy również, że mniejsze zmęczenie po treningu będziemy odczuwać wtedy, gdy wybierzemy trasę z miękką nawierzchnią, która pozwoli nam lepiej wyczuć podłoże. W tej kategorii leśne ścieżki zdecydowanie wygrają z miejskim asfaltem.
Odzież funkcyjna – czy jest konieczna?
Na początku przygody z bieganiem klasyczny t-shirt i spodenki w zupełności wystarczą. W miarę jak pokonywane przez nas dystanse i szybkość biegu będą się zwiększać, możemy pomyśleć o koszulkach i szortach wykonanych z innowacyjnych tkanin odprowadzających pot, dzięki czemu nasza skóra podczas wysiłku pozostanie sucha. Unikniemy nie tylko dyskomfortu, ale także wyeliminujemy ryzyko przeziębienia (zwłaszcza podczas chłodnej pogody). Z kolei miłośniczki biegania, już na wstępie powinny zaopatrzyć się w specjalistyczny biustonosz sportowy, który dzięki ergonomicznej formie zapobiegnie zniekształceniu piersi, a także dolegliwościom bólowym w okolicach biustu i pleców.
Czas i tempo dostosowane do indywidualnych możliwości
Tak, jak każdą aktywność fizyczną, bieganie należy rozpocząć od metody małych kroków. Na początek 15 minut treningu w zupełności wystarczy. Pamiętajmy także o tym, aby między kolejnymi biegami zrobić co najmniej 24 godziny przerwy, podczas której nasz organizm będzie miał możliwość regeneracji. Postawiona zbyt wysoko poprzeczka może zaowocować zniechęceniem, kontuzją, przemęczeniem, a nawet niepokojącymi objawami ze strony naszego organizmu. Jeśli po kilku minutach biegu czujemy duże zmęczenie, przejdźmy na chwilę do szybkiego marszu. Nie zapominajmy, że nie biegamy na czas – wolne tempo na początku, po upływie kilku tygodni zaowocuje coraz lepszą kondycją bez rezygnacji z przyjemności czerpanej ze sportu.
Ważnym aspektem jest regularność uprawiania biegów. Na początek, możemy więc założyć, że biegamy co dwa lub trzy dni, ale musimy zdawać sobie sprawę, że absolutnie niewskazane jest robienie dłuższych przerw, po których nasz organizm od nowa będzie przyzwyczajał się do wysiłku. Wyruszając w trasę pamiętajmy także o rozgrzewce. Kilkuminutowy trucht, kilka skłonów, krążeń i skipów spowodują lepsze ukrwienie mięśni i zapobiegną ich przeciążeniu oraz kontuzji. Po zakończeniu biegu należy także wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Unikajmy natomiast spożywania obfitych posiłków przed bieganiem. Jeśli zdecydowaliśmy się na poranną aktywność, banan, garść orzechów lub ciastko owsiane dostarczą nam niezbędną dawkę energii, nie obciążając jednocześnie żołądka. Nie zapominajmy też o uzupełnianiu płynów. Przy zwiększających się dystansach przydatny może okazać się bidon z wodą lub napojem izotonicznym wzbogaconym w elektrolity.
Dla osób, które zastanawiają się, czy wytrwają w swoim postanowieniu mamy dodatkowo kilka rad:
- określmy cel, jaki chcemy osiągnąć – może to być zrzucenie kilku kilogramów, lub poprawa kondycji organizmu.
- przetrwajmy chwile zwątpienia. Jeśli pojawia się zniechęcenie, postarajmy się nie rezygnować z naszych zamierzeń przez okres trzech tygodni. Po tym czasie, kryzys powinien zostać zażegnany.
- znajdźmy sobie towarzystwo – kolega, przyjaciółka, mąż, narzeczona – każdy może okazać się doskonałym kompanem w biegu po zdrowie. Kiedy jednak przyjdzie nam biegać w samotności, czas może nam umilić ulubiona muzyka.