Rowerzyści, którzy nie wyobrażają sobie życia bez swojego jednośladu wiedzą doskonale, jak ogromne znaczenie ma odpowiedni strój zakładany na przejażdżkę dwukołowcem. Jeszcze do niedawna specjalistyczne stroje zarezerwowane były jedynie dla profesjonalistów. Producenci odzieży sportowej, dostrzegając potrzeby amatorów kolarstwa, oddają nam dziś do dyspozycji szereg rozwiązań, dzięki którym możemy w pełni cieszyć się czasem spędzanym na rowerze.
Kask – podstawa bezpieczeństwa każdego rowerzysty
Każdy rowerzysta, bez względu na to, czy stawia pierwsze kroki w poznawaniu uroku dwóch kółek, czy ma za sobą setki przejechanych kilometrów powinien zadbać o kask. Częścią ciała, która narażona jest na najbardziej poważne urazy podczas upadku jest głowa. Wykonane z syntetycznych materiałów kaski, wypełnione styropianem lub pianką znacznie redukują uszkodzenia i niwelują wstrząsy, dzięki czemu w wielu wypadkach ratują zdrowie, a nawet życie rowerzysty. Więcej o kaskach przeczytasz w naszym wczorajszym artykule.
Bliższa ciału koszula…
Jednym z podstawowych elementów stroju każdego cyklisty jest koszulka. Wśród produktów dostępnych na rynku możemy znaleźć przede wszystkim:
- koszulki wykonane z syntetycznych tkanin, tak zwane potówki. Są to produkty, które bardzo dobrze przylegają do ciała, dzięki czemu skutecznie odprowadzają pot i dbają o to, aby nasza skóra pozostała sucha. Ich dodatkowym atutem jest szybkie wysychanie materiału. Wiele modeli posiada wewnątrz paski silikonowe, zapobiegające zsuwaniu się podczas jazdy. Koszulki tego typu są niezbędne dla osób, które na rowerze spędzają wiele godzin. Są też niezastąpione dla miłośników kolarstwa górskiego – zabezpieczają przed wychłodzeniem organizmu w czasie zjazdów oraz podczas pobytu w miejscach o znacząco niższej temperaturze.
- koszulki z wełny merynosów – bardzo przyjemne w dotyku i doskonale pochłaniające pot. Są idealne dla osób, które preferują naturalne tkaniny. Sprawdzają się podczas uprawiania turystyki rowerowej, czy korzystaniu z jednośladu w miejskiej dżungli. Pamiętajmy jednak, że rekomendowane są do spokojnej jazdy, nie powodującej zbyt dużego wysiłku fizycznego.
- koszulki bawełniane – zdecydowanie odradzane podczas jazdy na dłuższych dystansach, o kolarstwie ekstremalnym nie wspominając. Są odpowiednie jedynie na bardzo krótkich trasach. Pochłaniają pot, ale go nie odprowadzają przez co szybko robią się mokre i nieprzyjemne w dotyku. Możemy założyć je na wypad rowerem do sklepu, czy do pracy, pod warunkiem, że miejsce docelowe nie jest oddalone o kilkanaście kilometrów.
Spodnie i spodenki – luźne czy obcisłe?
Kolejnym znaczącym elementem stroju dla cyklisty są spodnie i spodenki rowerowe. Wykonane są najczęściej z syntetycznych tkanin o specjalnej strukturze, które z jednej strony doskonale chronią przed rozmaitymi warunkami pogodowymi, a z drugiej – świetnie odprowadzają pot. Wybierając spodenki na rower warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich fason. Najbardziej popularne modele to:
- spodenki obcisłe – idealnie przylegające do nóg. W wielu przypadkach wewnętrzna strona wyposażona jest w paski silikonowe, gwarantujące jeszcze lepszą przyczepność do ciała. Alternatywą dla silikonowych stabilizatorów są wygodne szelki wykonane z siateczki. Wkładki ochronne, płaskie szwy i właściwości tkaniny sprawiają, że obcisłe spodenki gwarantują maksymalny komfort nawet podczas długiej jazdy. Są niezastąpione również dla miłośników bardziej ekstremalnych wypadów rowerowych.
- spodenki luźne – przypominające klasyczne szorty. Dzięki swobodnemu fasonowi gwarantują świetną wentylację nawet podczas bardzo upalnych dni. Nadają się zarówno dla miłośników spokojnej jazdy jak i dla amatorów przygód na dwóch kółkach.
- spodenki dwa w jednym – spodenki obcisłe w komplecie z luźnymi łączone ze sobą za pomocą specjalnego zapięcia. W zależności od potrzeby możemy korzystać z jednego lub z drugiego modelu, bądź nosić oba jednocześnie. Ostatni wariant jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort obcisłych nogawek, lecz nie do końca są przekonane do ich wyglądu.
W chłodniejsze dni warto pomyśleć o zamianie szortów na spodnie z długimi nogawkami. Idealną opcją są w tym przypadku przylegające do nóg getry. Wykonane z oddychających tkanin pokrytych specjalnym impregnatem z jednej strony gwarantują wysoki poziom wygody, z drugiej – bardzo słabo chłoną zanieczyszczenia – kurz, błoto itp. Zasadniczą rolę odgrywają w tym przypadku obcisłe nogawki z silikonowymi paskami od spodu, które zabezpieczają przez wkręceniem się spodni w łańcuch.
Ręce na kierownicę!
Podczas każdej wyprawy rowerowej przydatne okazują się ponadto rękawiczki. Przyjmowana w czasie jazdy pozycja ciała powoduje znaczny nacisk na dłonie, co może doprowadzić do bolesnych otarć i odcisków. Do spokojnej jazdy w terenie miejskim doskonałym rozwiązaniem okażą się rękawiczki bez palców wykonane ze skóry naturalnej. Na wyboistym terenie sprawdzą się natomiast klasyczne modele z palcami, które dodatkowo ochronią dłonie podczas ewentualnych upadków. Wiele modeli rękawiczek posiada dodatkowo warstwę żelową, zapobiegającą powstawaniu uczucia drętwienia i mrowienia podczas długiej jazdy. Dla wyczynowców przydatna może okazać się także frotowa wstawka na nadgarstku, którą można otrzeć czoło podczas wzmożonego wysiłku.