Jazda na desce snowboardowej to sport uprawiany przez wielu Polaków. Czym charakteryzują się poszczególne deski? Który wariant wybrać?
Trzy typy desek snowboardowych:
- freestyle (czyli deski umożliwiające wykonywanie lotów oraz trików w powietrzu),
- freeride (deski pozwalające na podróże poza wyznaczone trasy),
- alpine (deski dające możliwość osiągnięcia dużych prędkości).
Najpopularniejsze deski snowboardowe:
- deski miękkie,
- deski twarde,
- deski AM (All Mountain),
- deski BM (Big Mountain),
- deski BX (Boardercross),
- deski FC (Freecarve),
- deski FR (Freeride),
- deski FS (Freestyle),
- deski FR/FS,
- deski JB (jibbing),
- deski PP – halfpipe, BA – big air,
- deski RC – Race.
Deski miękkie to akcesoria stworzone do freestylu. Przeznaczone dla osób rozpoczynających przygodę ze Snowboardem, świetnie sprawdzają się w snowparkach oraz na dobrze przygotowanych stokach. Deski tej klasy wyposażone zostały w miękkie wiązania i miękkie buty.
Deski twarde przeznaczone są dla zaawansowanych riderów, preferujących bardzo szybką jazdę. Produkty posiadają twarde wiązania oraz twarde buty i nie są polecane dla początkujących snowboardzistów.
Deski AM (All Mountain) to konstrukcje uniwersalne, stosowane zarówno przez niedoświadczonych riderów, jak i wprawionych snowboardzistów. Używane na stokach, w snowparkach, a także na puchu, dają możliwość całodziennej jazdy, bez uczucia zmęczenia (dzięki specyficznej budowie).
Deski BM (Big Mountain) dają możliwość ekstremalnej jazdy poza wyznaczonymi trasami. Dzięki dużej sztywności, produkty doskonale spisują się przy znacznych prędkościach. Deski wyposażone zostały w bardzo duży promień skrętu, toteż przy małej prędkości, skręcanie jest mocno utrudnione.
Deski BX (Boardercross) to gratka dla bardzo doświadczonych riderów. Akcesoria stosowane są zarówno do jazdy po tzw. puchu, jak i do prostych skoków. Deski posiadają duży setback, dzięki czemu istnieje możliwość jazdy na krawędziach. BX to konstrukcje do jazdy snowcross.
Deski FC (Freecarve) to elementy do rekreacyjnej, dość szybkiej jazdy ciętymi skrętami, po uprzednio wyznaczonych trasach. Podwinięty nose oraz tail umożliwiają jazdę po tzw. puchu.
Deski FR (Freeride) to konstrukcje przeznaczone do jazdy po puchu (czyli poza wyznaczonymi trasami) oraz do szybkiej jazdy z ciętymi skrętami. Warto wiedzieć, że tail deski jest dużo węższy i mniej podwinięty niż nose, toteż wszelkie triki, skoki i akrobacje powietrzne są mocno utrudnione.
Deski FS (Freestyle) to typowe deski do freestylu, doskonale sprawdzające się w trakcie wykonywania przeróżnych akrobacji w powietrzu. Produkty stosowane są również na rurkach, boxach oraz w half – pipe´ach.
Deski FR/FS to funkcjonalne połączenie zalet desek typu freestyle z zaletami desek freeride.
Deski JB (jibbing) to urządzenia nadające się do wykonywania slidów po rurkach, boxach oraz trudnych przeszkodach. JB dają możliwość robienia wielu trików, ponadto, są szersze i krótsze od innych desek do freestylu.
Deski PP – halfpipe, BA – big air to deski przeznaczone do half – pipe oraz skoków na poduchę – big air. Dość sztywne, giętkie i nieco dłuższe niż pozostałe deski do freestylu, gwarantują mocne wybicie. Konstrukcje mogą być stosowane również na mniejszych skoczniach.
Deski RC – Race to akcesoria stworzone z myślą o zaawansowanych snowboardzistach. Przeznaczone do jazdy zawodniczej, sprawdzają się przy naprawdę dużych prędkościach. Nose deski jest lekko podwinięty, natomiast tail – płaski.
Budowa deski snowboardowej
Konstrukcja zewnętrzna:
- A – nose (czyli lekko zadarty przód deski),
- B – tail (tj. tył deski, inaczej – ogon),
- C – ślizg (spód deski; ślizg może być: spiekany, tłoczony i grafitowy),
- D – krawędź (czyli metalowa część deski, biegnąca po obu stronach ślizgu),
- E – talia (tzn. najwęższa część deski snowboardowej; wyróżnia się dwa rodzaje talii: wąską oraz szeroką; standardowe wymiary talii: 24 – 27 cm),
- F – promień skrętu (na który ma wpływ talia).
Konstrukcja wewnętrzna (dwa sposoby):
- CAP (fullcap) to tzw. konstrukcja skrzynkowa, przeznaczona dla początkujących riderów. Deski są lekkie, dają się łatwo manewrować, ale wykazują mniejszą stabilność.
- Sandwich (sidewall) – konstrukcja, jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest w formie kanapki, tj. warstwowo. Warstwy są poprzekładane, tzn. leżą jedna na drugiej. Deska tej klasy jest bardziej stabilna oraz odporna na drgania. Stosowana bywa na ogół przez zaawansowanych snowboardzistów.
Waga, a długość deski snowboardowej
Jesteś mężczyzną, ważysz 90 kg i nie wiesz, którą deskę wybrać? Poniższa tabela ułatwi ci podjęcie decyzji.
Długość deski (cm)
Waga (kg) Kobiety Mężczyźni
Do 40 kg 135 – 140 cm do 150 cm
40 – 50 kg 139 – 150 cm 145 – 155 cm
50 – 60 kg 142 – 155 cm 145 – 158 cm
60 – 70 kg 150 – 160 cm 149 – 160 cm
70 – 80 kg 155 i więcej cm 153 – 164 cm
80 – 90 kg 155 i więcej cm 155 – 166 cm
Powyżej 90 kg 160 i więcej cm 165 i więcej cm
Wybierając deskę snowboardową, szczególną uwagę należy zwrócić na wzrost, wagę, płeć, wiek oraz rozmiar buta danej jednostki.