stadion

Chiński klub sportowy Guangzhou Evergrande to najdroższy piłkarski klub sportowy świata. Szkoleniowcem drużyny jest Luiz Felipe Scolari. Zdaniem chińskiej agencji Xinhua klub jest warty więcej niż Real Madryt czy FC Barcelona.

Wartości rynkowe najpopularniejszych klubów sportowych świata

Według raportu magazynu „Forbes” z roku 2015, pierwsze miejsce wśród najdroższych klubów piłkarskich na świecie należało do Realu Madryt. Powstały w 1902 roku hiszpański klub sportowy wyceniano na 3,26 miliarda dolarów. Zaraz za drużyną „Królewskich” znajdowały się warte ponad 3 miliardy dolarów FC Barcelona i Manchester United. Rozgrywki światowych drużyn w piłce nożnej dostępne są w internecie. Mecze na żywo można oglądać na dowolnym urządzeniu – telefonie, tablecie lub komputerze bez konieczności oczekiwania na transmisję telewizyjną.

Guangzhou Evergrande warty ponad 3,35 miliarda dolarów

Chiński klub piłkarski Guangzhou Evergrande wyceniany jest na ponad 3,35 miliarda dolarów. Stawka ta przewyższa wartość takich drużyn jak Bayern Monachium, którego cena rynkowa wynosi 2,35 miliarda, Chelsea Londyn wartą 1,37 miliarda czy Arsenal Londyn – 1,31 miliarda. Wartość chińskiej drużyny wzięła się stąd, że akcje klubu wyceniono na 55 juanów (w przeliczeniu 8,5 dolara). Przy takiej cenie rynkowej wartość wszystkich akcji drużyny na giełdzie równa jest 21,8 miliarda juanów (3,35 miliarda dolarów).

Historia i osiągnięcia chińskiego klubu sportowego

Guangzhou Evergrande to najlepszy chiński klub sportowy grający w Super League. Trenerem drużyny jest Luiz Felipe Scolari. Drużyna została założona w czerwcu 1954 roku. Klub jest czterokrotnym zwycięzcą Chinese Super League (2011, 2012, 2013 i 2014) i pięciokrotnym zwycięzcą Chinese League One. W przeszłości w drużynie grali Lucas Barrios, Alberto Gilardino czy Robinho. W trakcie zimowego okna transferowego do
Guangzhou Evergrande trafili Jackson Martinez i Paulinho. Transfer ten kosztował blisko 60 milionów euro.

[Głosów:1    Średnia:5/5]